• 2024-05-26
  • MND Robotics

Mobil Robotlarda Batarya Seçimi: Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Mobil Robotlarda Batarya Seçimi: Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

 

Endüstri 4.0’ın benimsenmesi ile birlikte otonom mobil robotların kullanımı, imalattan lojistiğe, sağlıktan endüstriye kadar çeşitli sektörlerde giderek daha yaygın hale gelmektedir. Bu robotlar, hareketlerine ve operasyonlarına güç sağlamak için depolanabilir enerji kaynaklarına güveniyor ve bu kaynağın seçimini tasarım ve performanslarında çok önemli bir faktör haline getiriyor. Otonom mobil robotlar için kullanılan depolanabilir enerji sistemlerinin seçiminde göz önünde bulundurulan nitelikler arasında yüksek düzeyde güvenlik, yüksek özgül enerji ve özgül güç, yüksek enerji ve güç yoğunlukları, hızlı şarj ve yavaş deşarj oranları, uzun ömür, düşük maliyet ve minimum çevresel etki yer alır. 

Otonom mobil robotların yüksek çalışma sürelerine sahip olması için yüksek batarya kapasitesi gerekmektedir. Eğer yüksek enerji depolama kapasitesine sahip mobil robotun aynı zamanda düşük sürede şarj işlemi gerekiyorsa, bu batarya grubunun yüksek akım kapasitesi ile şarj edilmesi önerilmektedir .  Bu hızlı şarj süreci sayesinde mobil robot çalışma alanında daha fazla görev gerçekleştirerek verimliliğin artması sağlanacaktır. Şarj süresi, uygun olan lityum hücre kimyasına göre değişmekte olup bu lityum hücre kimyası tasarım aşamasında alanında uzman mühendisler tarafından belirlenmektedir . 

Bu blog gönderisinde, mobil robotlar için batarya seçerken dikkate alınması gereken faktörleri inceleyeceğiz.

Enerji Yoğunluğu

Mobil robotlar için batarya seçerken dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri enerji yoğunluğudur. Enerji yoğunlu bir batarya grubunun ağırlık veya hacim birimi başına depolanabileceği enerji miktarını ifade eder. Daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryalar, mobil robotların yeniden şarj edilmeden daha uzun süre çalışmasına veya daha ağır yükler taşımasına olanak tanır.

Voltaj ve Kapasite

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, bataryaların voltajı ve kapasitesidir. Voltaj, bir bataryanın pozitif ve negatif terminalleri arasındaki elektriksel potansiyel farkını ifade ederken, kapasite, bir bataryanın depolayabileceği elektrik enerjisi miktarını ifade eder. Genel olarak, daha yüksek voltajlı bataryalar bir mobil robotun motorlarına daha fazla güç sağlayabilirken, daha yüksek kapasiteli bataryalar daha uzun çalışma süreleri sağlamaktadır.

Mobil robotlar için batarya seçerken, motorların ve diğer bileşenlerin voltaj ve kapasite gereksinimlerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu, bataryaların robotun performans gereksinimlerini karşılamak için yeterli gücü sağlamasına yardımcı olacaktır.

Batarya Ömrü ve Şarj Süresi

Batarya ömrü ve şarj süresi de mobil robotlar için batarya seçerken dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir. Batarya ömrü, bir bataryanın şarjlar arasında bir robota güç sağlayabileceği süreyi ifade ederken, şarj süresi bir bataryanın tamamen şarj olması için geçen süreyi ifade eder.

Üretim ve lojistik gibi bazı uygulamalarda robotların uzun süre aralıksız çalışması gerekebilir. Bu durumlarda, şarj için sık sık kesinti olmaması için uzun batarya ömrüne sahip bataryaların seçilmesi önemlidir. Ek olarak, robotun vardiyalar arasında hızlı bir şekilde yeniden şarj edilebilmesini sağlamak için bataryaların şarj olma süresinin dikkate alınması son derece kritiktir.

Isı ve Çevresel Etkiler

Mobil robotlar genellikle depolar, üretim tesisleri ve dış ortamlar dahil olmak üzere çok çeşitli ortamlarda kullanılır. Mobil robotlar için batarya seçerken, robotun çalışacağı sıcaklık ve çevre koşullarını dikkate almak önemlidir.

Bazı batarya hücre kimyaları aşırı sıcaklıklarda çalışacak şekilde tasarlanırken, diğerlerinin kullanabilecekleri sıcaklık aralığında sınırlamaları olabilir. Ek olarak, bazı batarya kimyaları, performanslarını ve ömürlerini etkileyebilecek nem ve toz gibi çevresel faktörlere karşı daha dirençli olabilir.

Sonuç

Endüstri 4.0 yaygınlaştıkça ve fabrikalar akıllı üretimi benimsedikçe otonom mobil araçların kullanım oranı artmıştır. Otonom mobil robotlar birbirleri ve çalıştıkları üretim, depo alanlarıyla uyumlu çalışan farklı sistemlerin birleşiminde oluşan karmaşık elektronik cihazlardır. Otonom mobil robotlar kullanıldıkları alana ve yaptıkları işlere göre farklı güç gereksinimlerine sahip olabilirler. Sonuç olarak otonom mobil robotların hepsine uygun tek bir batarya tipinden söz etmek zordur. İstenilen gereksinimlere özel olarak müşteriye uygun olarak seçilmektedir. 

Sizde fabrikanızda otonom mobil robotları kullanmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız şimdi bizimle iletişime geçin ve birlikte “Otonomi Ekosisteminizi Tasarlayalım.”