• 2024-05-26
  • MND Robotics

Mobil Robot Üreticileri / Tasarımcıları: Sektörün Teknik Kısıtlamaları Ve Zorlukları Nelerdir?

Üreticiler, özellikle lojistik alanında müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeden önce teknik kısıtlamaları aşmak zorundadır. AGV'ler, depoların karlılığını optimize etmek için en az iki yıl boyunca bakıma ihtiyaç duymadan çalışabilmelidirler. Bunu sağlayabilmek için AGV'ler uzun vadeli güvenilirlik ve sağlamlık sunmalıdır. Herhangi bir kesinti süresinin çok büyük mali kayıplara yol açabilecek bir zincirleme reaksiyona yol açacağı da unutulmamalıdır.

 

AGV'ler, bulundukları yerlerde daha küçük depolama alanları oluşturmalı ve işletme maliyetlerini düşürmede yardımcı olmak için kompakt olmalıdır. Daha küçük oldukları halde ağır yükleri taşıma kapasitesinden feragat etmeyen mobil robotlar, önemli miktarda güç yoğunluğu sunabilmelidir. Alan tasarrufu için az yer kaplama; verimlilik ve sağlamlık için ise sürücü sistemlerinin seçilmesi ve tam bir mekatronik sistem anlayışı ile uygulanabilmesi çok önemlidir. Sürücü ve motor seçimi için 5 önemli parametreden bahsedilebilir:

 

Mümkün olduğunca kompakt sürüş sistemleri tercih edilmelidir.

Sürücü, sahip olduğu parametrik özelliklerle motoru hızlı ve kararlı bir şekilde kontrol edilebilir kılmalıdır.

Tedariği sorunsuz ve ürün yaşam döngüsü uzun ekipmanlar kullanılmalıdır.

Modüler yapıda olup, ana tasarıma bağlı kalınarak farklı değerlerdeki yüklere uyum göstermelidir.

Güvenlik her zaman öncelikli olmalıdır. Bu güvenlik sadece engellerle karşılaştığında hızlı tepki vermesi için değil, aynı zamanda ısınmadan, herhangi bir elektriksel bozulma yaşatmadan yüksek performansını sürekli ve zorlu kullanımlarda da korumalıdır.