• 2024-05-26
  • MND Robotics

Lojistik Robotlarının Öncelikli Kullanım Alanları

Lojistik, akış kontrolü

 

Ürün döngüsünün önemli bir bileşeni olan lojistik, geniş bir paydaş yelpazesini bir araya getirir. Sevkiyat, depolama, ürün tasarımı ve paketleme, gruplama, dış ambalaj vb. Giderek artan şekilde ürün alışverişi merkezli bir ekonomide, lojistik operasyonların çevik ve verimli olması gerekir. Lojistiğin ve tedarik zincirinin verimlilik seviyeleri, şirketlerin rekabet gücünde belirleyici bir faktördür. Mobil robotların kullanımı bu bağlamda hayati önem taşımaktadır. Otonom araçlar, lojistik zincirlerini dönüştürmek için büyük bir potansiyel sunma avantajına sahiptirler. Ayrıca verimlilik kazanımları için stratejik bir çıkarı temsil ederler.

 

Güçlü sensörler ve yapay zeka ile donatılmış mobil robotlar depolarda artık; malları taşımak, sipariş hazırlamaya yardımcı olmak ve hatta envanterleri yönetmek gibi birçok görevi yerine getirebiliyor. Kompakt boyutları özellikle e-ticaretin ortaya çıkardığı zorlukları ele almaktadır. Bu gelişen sektörde daha hızlı sipariş işlemeye ihtiyaç vardır. Tüketicilerin yoğun talepleri, 24 saat teslimatı artık bir norm haline getirmektedir. Bunu başarmak için büyük şehirlere yakınlık şarttır; ancak bir şirket kentsel bir bölgeye yaklaştıkça metrekare başına kiralar da artmaktadır. Bu nedenle, çoğu lojistik şirketi yüksek raflı depolama çözümlerini tercih etme eğilimindedir. Bu sınırlı ortamda gelişmek ve genişlemek için, AGV üreticileri bu nedenlerle dikey olarak hareket edebilen ve ağır yükleri taşıyabilen kompakt ve işlevsel robotlar da sunmalıdır.


 

Medikal

 

Sağlık personelinin hayatını kolaylaştırmak ve bir salgın durumunda bulaşma riskini tamamen önlemek için, mobil robotlar hastanelerde de kullanılmaktadır. Yemekleri, çamaşırları veya atıkları taşıyabilen ve hatta hastalara ilaç verebilen robotlar, aynı zamanda ağır yükleri taşımak için de yararlı olduğunu çeşitli sağlık kuruluşlarında kanıtlanmıştır. Covid-19 krizi sırasında, dünyanın dört bir yanındaki birçok hastane mobil robotları hizmetleri için çağırmıştır. İtalya'da robotlar hastaların sağlık durumu hakkında bilgi toplarken, Fransız Donanma İtfaiyeciler Taburu gibi birçok kurum sterilizasyon modülü içeren ufak mobil robotlardan temin etmiştir.

 

Aslında medikal sektör mobil robotların potansiyelinden yararlanmak için yaşadığımız bu üzücü küresel salgını beklememiştir. 2012'den beri Nantes Üniversite Hastanesi, yoğun bakım üniteleri ve endoskopi bölümleri ile birlikte ameliyathanelerine günde elliye kadar esnek endoskop sağlamak için cobot'ları kullanmaktadır. Asansöre binip koridorlarda otonom olarak hareket edebilen bu robotlar, her yıl yaklaşık 1400 km yol kat edip, 25000'den fazla endoskop taşıyarak insanlarla işbirliği yapmaktadır. Bu, mobil robotlardaki kilitli dolapların sağladığı güvenlik düzeyi de ikincil bir değer kazandırmıştır. Bu makinelerdeki sürücü ve motor sistemleri, uzaktan bakım yapılabilir olmalı ve dezenfektanlarla düzenli olarak temas ettikleri için de aynı zamanda iyi bir IP (sıvı) koruması seviyesine sahip olmalıdırlar.

 

Taşıma, hareketlilik

 

Otomotiv ve havacılık endüstrileri son koronavirüs krizinin bir sonucu olarak zarar görmüş olsa da, mobil robotlar hala ulaşım sektörlerinin itici gücü ve bu sektörlerde üretkenliği artırmanın anahtarıdır.

 

İlk otomatik yönlendirmeli araçların 1950'lerde otomotiv endüstrisi için geliştirildiğinden bahsetmiştik. Yetmiş bir yıl sonra, bu tarihi sektör hala AGV'ler için bir pazardır. Müşterilerin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlarken seçeneklerini giderek daha fazla genişletmesi gereken bir sektörde, esneklik her zamankinden çok daha önemlidir. Hatta stratejik bir meydan okuma haline gelmiştir. Ford'un kurduğu montaj hattı modeli geçmişte değerli olduğunu kanıtlasa da, firmaların üretimdeki değişikliklere kolayca adapte olmalarına izin vermemektedir. Bu nedenle, Ford’un montaj hat mantığı mobil robotların önemli birer role sahip olduğu modüler montaj sistemi'ne doğru dönüşüm geçirmektedir.

 

Bu dönüşüm, otomobil üreticisi Audi'nin, montaj hattının iki veya üç operatörlü montaj istasyonlarıyla değiştirildiği Bavyera'daki fabrikasında yaptığı bir seçim olmuştur. Bir mobil robot üzerine yerleştirilen otomobil, montaj işlemi sırasında bir istasyondan diğerine taşınmaktadır. Mobil robot, belirlenmiş bir algoritmaya göre en uygun yolu kendisi seçmektedir. Tüm süreç, tüm üretim verilerinin analiz edildiği bir kontrol odasından senkronize edilebilir. Audi Group, modüler montaj sistemini devreye alarak üretkenlikte çift haneli bir artış görmeyi hedeflemektedir.

 

Sektörünüze ve üretim alanınıza uygun özelleştirilebilir robotlarımız sisteminize altyapı gerektirmeden kolayca entegre olabilir. MND Robotics robotlarının özelliklerini keşfetmek için bizimle iletişime geçin.