• 2024-05-26
  • MND Robotics

Lojistiğin Geleceği; Otonom Araçlar

Lojistiğin Geleceği; Otonom Araçlar

 

 AGV; otomatik yönlendirmeli araç, AMR; otonom mobil robot, SDV; otonom sürüşlü araç gibi adlandırılan mobil robotlar, ticari ve endüstriyel alanlarda dijital dönüşümün temel araçlarıdır. Ama bu robotlar hangi zorluklar için çözüm yolu olarak kullanılmaktadır?

Mobil robot pazarı neden günümüzde bu kadar yükselişte?

 1950'den beri otomobil üreticileri yönlendirmeli araçları fabrika genelinde mekanik parçaların sevkiyatı için kullanmaktadırlar. O zamanlardan beri çok farklı metotlar ile motorize edilen bu araçlar, günümüzde farklı yönlendirme teknolojileri kullanmaktadırlar. Örneğin;

  • Kendinden Kılavuzlu

  • Çizgi Yönlendirmeli

  • Optik Yönlendirmeli

  • Konum Yönlendirmeli

  • Lazer Yönlendirmeli

  • Ultrasonik Yönlendirmeli

  • Kamera Yönlendirmeli

 Tüm bu cihazlar her ne kadar farklı yeteneklerde ve teknoloji seviyelerinde olsa da genelde ilk tanım olan AGV altında gruplanmaktadırlar. Bu sektör Avrupa'da 550 Milyon Euro'luk bir marketi oluşturur. 2026 için yapılan market araştırmalarına göre 3.64 Milyar Euro'ya kadar küresel büyüme öngörülmektedir. Bu büyümenin neredeyse yarısını Avrupa'daki işletmelerin oluşturacağı düşünülmektedir. Bu hızlı büyümenin temel kaynağını e-ticaret şirketleri ve onları destekleyen lojistik depoların oluşturacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle öncelikleri, kullanıldığı birimleri organize etmek ve giderek daha hızlı teslimatları sağlamak için dahili lojistik işlemlerini sürekli olarak optimize etmektir. Bu sürecin en bilinen örneği kendi mobil robotlarını depolarında oldukça yaygın olarak kullanan Amazon'dur. Aynı Amazon'da olduğu gibi e-ticaret sektörü genellikle kompakt boyutlu AGV'leri kullanmayı tercih eder. Ayrıca, yine benzer alanlarda ağır yükleri işlem yapacak insan operatörlere ulaştırmakta da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışma şekli, insanlar ve robotlar arasında bir işbirliği olan cobotics olarak bilinir. AGV'ler, yorucu ve tekrarlayan görevleri üstlenerek optimize edilmiş bir yanıt sağlar.

Mobil robotlar neden lojistikteki zorluklara mükemmel bir cevap veriyor?

 E-ticaretin gelişmesiyle birlikte lojistik hizmetlerin günümüzde yeni çözümlere ihtiyacı oluşmaktadır. AGV'ler, bir dağıtım zincirinde ortaya çıkan tüm zorlukları ele almaktadırlar:

 Birincisi ve en önemlisi, operatörlerin daha büyük hacimlerde malları işlemesine izin vererek üretkenliği, hızı ve kaliteyi artırırlar. Bu yaklaşım, sadece insan operatörlerin çalıştığı duruma kıyasla en az % 30 daha hızlıdır ve daha az hata oluşturur. Bu nedenle şirketler, siparişlerini tutarlı ve daha hızlı bir şekilde yerine getirebilirler. Tabi ki de aynı zamanda çalışanlar ve ürünler için daha fazla güvenlik sunulmuş olunur.

 Mobil robotların yardımıyla insan operatörlere daha iyi bir çalışma koşulu sağlanır. Bu şekilde kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının (MSD'ler) ve işyerindeki kazaların önemli ölçüde azaltılması mümkün olunur. Bu, cobot'ların (işbirliğine dayalı robotik) genel amacıdır: cobot'lar, insan operatörlerin faaliyetlerini gerçekleştirmelerini engellemeden fiziksel rahatsızlığı azaltır.

 Ayrıca, mobil robotların desteği ile daha iyi organizasyon ve alan optimizasyonu yapılarak depolama alanlarında yer tasarrufu sağlanır. Bu durum, tasarruf edilen her metrekarenin birkaç yıl boyunca mali bir kazanımı temsil ettiği bir zamanda büyük bir gayrimenkul avantajı sunar.

Üretim açısından, yatırımın geri dönüşü Avrupa'da bir veya iki yıl, ülkemizde ise 4 ila 5 yıl içinde görülebilir.

Bizimle iletişime geçerek MND Robotics robotları ile firmanızı bir adım öteye taşıyın.